Užitečné informace

VODOTĚSNOST

Hodinky používejte pouze v souladu s níže uvedenými specifikacemi vodotěsnosti – korunka hodinek (hřídel na nastavení času) musí být vždy v základní poloze (zamáčknuta/zašroubována). Jsou-li hodinky pod vodou, či vlhké nemanipulujte s korunkou ani s tlačítky. Voda negativně ovlivňuje životnost kožených řemínků. Po koupání ve slané vodě hodinky opláchněte v čisté sladké vodě a osušte. Nepoužívejte hodinky v horké vodě a nevystavujte je náhlým teplotním změnám (např. sluncem rozpálené hodinky ochladíte ve studené vodě). Jestliže se do Vašich hodinek přesto dostane voda nebo kondenzovaná vlhkost, navštivte neprodleně Vašeho hodináře. V opačném případě může dojít k poškození strojku hodinek. Při častém koupání s hodinkami doporučujeme volit hodinky s označením 200M, kde vodotěsnost je zabezpečena šroubovací korunkou. Dále pak doporučujeme u těchto hodinek nechat překontrolovat vodotěsnost a to vždy minimálně jednou za rok.
SPECIFIKACE ZNAČENÍ VODOTĚSNOSTI HODINEK
Water resistant - hodinky s tímto označením jsou určené na denní nošení a do společnosti. Tyto hodinky jsou odolné vůči prachu a zvýšené vlhkosti (déšť apod.) S hodinkami s tímto označením, prosím, zacházejte opatrně - nejsou určené na hrubé zacházení ani přímý styk s vodou.

Water resistant 30M (3 ATM) - podobně jako hodinky s označením water resist, prachotěsné a vlhkotěsné - můžou však již přijít do styku s vodou - pouze letmo - mytí, stékání či vlhkost. Hodinky se nesmí ponořit pod vodu celé. V případě kompletního ponoření hodinek s touto vodotěsností může nastat zvlhnutí hodinek, které se projeví nejčastěji orosením skla.

Water resistant 50M (5 ATM) - dobrá vodotěsnost. Hodinky mají kvalitní těsnění v korunce, tlačítka chronografu mají též těsnění. Těsnění  je i pod víčkem. S hodinkami s označením 50M se můžete koupat a hodinky jsou schopny těsnit do hloubky 0,5 metru, což je plně dostačující pro surfaře, plavce - běžné koupání.

Water resistant 100M (10 ATM) - plně vodotěsné. Potápění až do hloubky 8 metrů. Těsnění v korunce, víčku, popř. tlačítek chronografu jsou zesílená a připravená na větší tlak vody. Takto označené hodinky jsou již konstruovány i na nárazy zvenčí.

Water resistant 200M (20 ATM) - hlubinné potápění. Hodinky mají vždy šroubovací zadní víčko pouzdra a většinou i šroubovací korunku. S těmito hodinkami se již můžete ponořit až do úctyhodných 50 metrů. 200 metrů vodotěsnost je maximální pro sériově vyráběné hodinky. 

Water resistant 300M (30 ATM) - hodinky určené pro profesionální potápěče. Tuto vodotěsnost normální vodní rekreant nikdy nevyužije - hodinky jsou již opatřovány vzduchovým ventilem, šroubovací tlačítka, korunka a víčko jsou samozřejmostí. S takto utěsněnými hodinkami se můžete potápět až do hloubky 100 metrů.

Water resistant 1000M (100 ATM) - hodinky určené pro profesionální hlubinné potápění. Takovéto hodinky mají dokonce i v mezičíselníkovém prostoru tekutinu, ve které bez problémů běhají ručky, která slouží na vyrovnání tlaku v takové hloubce a tudíž zajistí nerozbitnost skla tlakem. Vše, co je pohyblivé, bývá šroubované s velmi jemnými závity a ještě mnohdy kryté.Takovéto hodinky jsou již na objednávku.
někdy jsou použita různá označení - 100M = tlak 10 bar nebo = 10 ATM
 
HELIOVÝ VENTIL
Heliový ventil nebo bezpečnostní ventil, slouží k vyrovnávání tlaků v hodinkách  při hlubinném ponoru. Při výstupu se upouští tlak s heliem pomocí speciálního ventilu na pouzdře hodinek.
Existují dva druhy heliových ventilů - jeden je automatický a druhý je mechanický. Automatický heliový ventil pracuje na principu zmenšování se tlaku kolem hodinek. Jakmile se tlak začne zmenšovat a tlak v hodinkách je stále takový, jako v hloubce předtím, ventil se sám pootevře a upouští tlak z hodinek ven. Mechanický heliový ventil pracuje na tom principu, že potápěč si sám povoluje ventil (většinou je heliový ventil na levé straně pouzdra v podobě korunky) při výstupu k hladině a tím upouští tlak z hodinek pryč.
Helium je plyn bez chuti a zápachu čiré barvy. Ve vodě je prakticky nerozpustitelný a je o něm známo, že má nejnižší bod varu a přitom nejlépe vede teplo. Helium se získává ze zemního plynu frakční destilací. S příměsí helia v kyslíkových láhvích potápěče se lze potopit až do hloubky 300 metrů.
Jak se dostává helium do hodinek? Helium je prvek, který se ve vodě nerozpouští a je velmi řídké konsistence a prochází i pevnými materiály struktury např. těsnění, guma atd. V hloubce 60 metrů a více se důležitá složka kyslíku dusík mění na toxický plyn. Proto se míchá v potápěčských láhvích kyslík s heliem a vzduch se stává dýchatelným. V hloubce např. 80 metrů vydechuje potápěč a v bublinkách je obsaženo právě helium. Pohybem potápěče se dostanou hodinky do styku s vydechujícími bublinami, ve kterých je obsaženo helium. A helium se dostává do hodinek skrze těsnění - stejným způsobem se však ven nedostane. Tím zůstává tlak, který se v hodinkách vytvoří vstupem helia, stejný, jako v hloubce, kde potápěč byl. Při vynořování se tlak kolem hodinek zmenšuje a v určité fázi velkého rozdílu tlaků by se díky přetlaku v hodinkách vystřelilo sklo z hodinek ven. Tím, že se tlak pomalu "upouští" z hodinek ven, tlaky se vyrovnávají a hodinky jsou při výnoru neporušené.
 
 
 
LUNETA
 
Luneta je většinou součástí potápěčských hodinek. Účelem bylo změřit délku ponoru; přeneseně se tedy dá změřit délka čehokoliv. Lunetu natočíme "nulou/dvanáctkou" na místo, kde je zrovna minutová (hodinová) ručička a potom podle polohy minutové (hodinové) ručičky vzhledem ke stupnici odečítáme délku od začátku v minutách (hodinách). Potápěčské hodinky mají často lunetu otočnou jen proti směru hodinových ručiček, aby případné náhodné otočení ponor zkracovalo. Nebo mají ještě lépe zámek.
Nebo lunetu využijete například u vaření vajíčka, které má trvat deset minut. Nastavíme tedy k minutové ručičce "padesátku/jedenáctku" a jakmile minutová ručička doháne "šedesátky/dvanáctky" - jsou vajíčka hotová.
Dále se dá pomocí lunety sledovat jiná časová zóna - Kostarika je od středoevropského letního času osm hodin navíc. Nastavíme tedy "nulu/dvanáctku" na osmou a podle hodinové ručičky na lunetě odečítáme hodiny v Kostarice. 
 
 
 
 
TACHYMETER
 
Tachymeter - tachymetr je funkce měření rychlosti na lunetě hodinek. Dříve byla tato funkce nepostradatelná - dnes je spíše nadstandartní. Tachymetrická stupnice Vám ukáže jakou rychlostí jedete nebo běžíte - je to takový nepřímý tachometr. Tachymetr slouží pro rychlý výpočet rychlosti na vzdálenost 1 km.
Tachymetrická stupnice je nejčastěji umístěna na lunetě pouzdra hodinek nebo na vnitřním kroužku lunety pod sklem. Tachymeter je vždy v hodinkách, kde lze libovolně spouštět a zastavovat centrální vteřinovou ručičku - tedy v chronografech. A právě na lunetě nebo lunetovém kroužku pouzdra máme stupnici, ze které čteme výslednou rychlost. Na startu je samozřejmě rychlost  nejvyšší - 1.000 km/h a na konci (po oběhu 360° vteřinové ručičku = čili zpět na start) je 60 km/h. Tachymetrické stupnice na hodinkách je tedy vyráběná pro rychlost vyšší než 60 km/h, pokud nebudeme chtít složitě počítat a odečítat ze stupnice.
Můžeme říct, že tachymetr je základ tachometru - měříme zde průměrnou rychlost. Při startu např. auta se zapínají stopky a na hodinkách se nám rozbíhají vteřiny. Při projetí cílem vozidla po ujeté vzdálenosti jednoho kilometru stopky zastavujeme. Průměrnou rychlost vozidla vyčteme z lunety hodinek - u jaké číslice se nám vteřinová ručička stopek zastavila.